WARTO ZOBACZYĆ

RUINY ZAMKU KRZYŻTOPÓR W UJEŹDZIE

Była to największa budowla pałacowa w Europie przed
powstaniem Wersalu. Od 2018 ma status pomnika historii. Obiekt jest
udostępniony do zwiedzania (wejście biletowane). Zwiedzanie zamku możliwe jest
za dnia oraz w wybrane noce. Udostępnione jest 5 tras zwiedzania zamku. 
Zbudowany w latach 1627–1644 nigdy nie został w pełni ukończony. Jest to obszerny zamek w stylu włoskim typu palazzo in fortezza, który składał się z trzech podstawowych części:
zespołu pałacowego z zabudowaniami gospodarczymi, założenia obronnego z fortyfikacjami typu bastionowego i z założenia ogrodowego typu włoskiego położonego poza obrębem fortyfikacji.
Krzyżtopór wzniesiono na planie pięcioboku. Oś założenia stanowiła wieża bramna i bastion zwany Wysokim Rondlem z ośmioboczną wieżą. Trzypiętrowy pałac zbudowano na planie prostokąta z eliptycznym wewnętrznym dziedzińcem z kamienia i cegły.
Obecnie pałac ma status trwałej ruiny. W dawnej klasyfikacji zabytków był zaliczony do klasy zerowej. Budowla jest ruiną o znacznym stopniu zachowania, stąd interesującą do zwiedzania. W jej skład wchodzą obszerne fortyfikacje: bastiony, fosa, ślady umocnień i mostów.

ZAPORA NAD ZALEWEM CHAŃCZA

Zalew Chańcza położony jest na wysokości 216,8 m n.p.m. Zalew powstawał przez 10 lat, od 1974 do 1984 roku. Powierzchnia lustra wody to 340 ha. Maksymalna pojemność zbiornika wynosi 40 mln m³ wody.
Głębokość (poza okresami suszy i powodzi) waha się od 11 metrów w pobliżu tamy do poniżej 3 metrów w północnych krańcach.  Zalew powstał przez zalanie fragmentu doliny rzeki Czarnej wraz z przylegającymi łąkami, pastwiskami i kilkoma zabudowaniami. Tereny były miejscami zakrzaczone i porośnięte lasem. Krzewy i drzewa wycięto, zostawiając jednak pnie. Budowle (młyn, mostek, nasyp drogowy) częściowo rozebrano i wyburzono, ich pozostałości, pokryte w większości osadem rzecznym znajdują się na dnie jeziora.
Zalew spełnia istotną rolę rekreacyjną dla okolicznej ludności, daje możliwość kąpieli- 2 kąpieliska w sezonie strzeżone przez ratowników WOPR, pływania rowerem wodnym, kajakiem czy łódką, uprawiania windsurfingu, sportów motorowodnych i wędkarstwa. Akwen należał do najlepszych w Polsce łowisk sandacza, jednak liczba tych ryb czasowo ulega zmianom. Oprócz tego występują tu: okoń, szczupak i boleń.

PAŁAC W KUROZWĘK

W skład Zespołu pałacowo – parkowego wchodzą: pałac, pawilon wschodni zwany oficyną, pawilon zachodni zwany oranżerią, budynek stajni cugowej z dobudowanym na początku XIX wieku i strzeżonym przez dwa lwy portalem kolumnowym oraz zachowana część krajobrazowego parku angielskiego, którego prawdziwą ozdobą są platany. Ponadto na terenie obiektu znajdują się labirynt bukowy, labirynt w kukurydzy, zagroda
z bizonami oraz zagroda z bydłem Heckla. Dla dzieci dostępny jest również plac zabaw.

Pałac w Kurozwękach jest jednym z niewielu zabytków w Polsce, pozwalających prześledzić kolejne zmiany stylów: od murowanego zamku rycerskiego, poprzez dwór obronny, do barokowo-klasycznej rezydencji. Zamek został wybudowany przez rodzinę Kurozwęckich, a następnie przechodził kolejno w ręce Lanckorońskich, Sołtyków i Popielów.

SZYDŁÓW - RUINY ZAMKU KRÓLEWSKIEGO


Zamek w Szydłowie jest położony na skarpie wzniesienia opadającego ku dolinie rzeczki Ciekącej. Znajduje się w obrębie fortyfikacji dawnego miasta. Od 1961 mieści Muzeum Regionalne w Szydłowie. W pocz. XV w. składał się z dwóch domów zamkowych, wieży ostatecznej obrony i bramy zamkowej w murze kurtynowym odgradzającym twierdzę od miasta.
W okresie średniowiecza istniały trzy bramy miejskie, z biegiem czasu zachowała się jedynie Brama Krakowska prowadząca do
miasta na teren starówki.
 Miał charakter obszernej siedziby królewskiej, choć użytkowanej tylko czasowo. Świadczą o tym duży dziedziniec i pałac królewski w południowej części.

Odwiedź Nas

Kontakt

Zadzwoń do Nas:
+48606814753
@mail:
domekzyciny@gmail.com

Adres

Domek Życiny nad Zalewem Chańcza
Życiny 1D
26-035 Życiny